Twisto z nowym właścicielem

  • Fintech Param kupił 100% udziałów Twisto od dotychczasowego właściciela - australijskiej firmy Zip. Transakcja została zatwierdzona przez Czeski Bank Narodowy.

  • Od początku swojej działalności Twisto zrealizowało 33 mln transakcji o wartości 845 mln EUR. 

  • Twisto jako metoda płatności dostępna jest w największych e-commerce w Polsce oraz Czechach. 

  • Model biznesowy Twisto pozostaje bez zmian – Michal Smida nadal będzie pełnił funkcję CEO. 

  • Z nowym partnerem Twisto chce osiągnąć rentowność, wejść na nowe rynki oraz wprowadzić kolejne produkty. 

Po 10 latach działalności na czeskim oraz 4 latach na polskim rynku Twisto zostało kupione przez największy turecki fintech Param. Z nowym, silnym finansowo właścicielem Twisto planuje osiągnąć rentowność i rozszerzyć działalność na nowe rynki europejskie. Michal Smida i jego zespół nad będą odpowiedzialni za rozwój firmy.

"Założyliśmy Twisto w 2013 r., aby przede wszystkim dodać świeżości czeskiemu e-commerce oraz pokazać innowacyjną metodę płatności, która w tamtym czasie cieszyła się coraz większą popularnością za granicą. Kiedy widzę statystyki z USA, gdzie dziewięć na dziesięć startupów kończy działalność w ciągu pięciu lat, zdaję sobie sprawę, jak ogromny sukces osiągnęło Twisto. Istniejemy od dziesięciu lat, mamy świetny zespół składający się z prawie 200 osób i usługi, z których ludzie uwielbiają korzystać. Nasza podróż przebiegała w różnych kierunkach - czasami wszystko szło dobrze, czasami musieliśmy iść na kompromis i podejmować trudne decyzje. W rezultacie pierwsze dziesięć lat było dla nas bardzo udane" –  mówi Michal Smida, podsumowując dotychczasową historię Twisto.

Nowa dekada z nowym właścicielem

W drugiej połowie tego roku największy turecki fintech Param, z którego usług korzysta m.in. IKEA, Deichmann, Carrefour i Burger King, stał się nowym właścicielem Twisto. Param oferuje szereg usług finansowych dla osób fizycznych i firm. To jedyna firma w Turcji, która zajmuje się pieniądzem elektronicznym i wydawaniem kart płatniczych w ramach czterech systemów: Mastercard, Visa, Discovery i Troy. Dzięki wysokiej rentowności już od momentu powstania w 2014 r. Param jest w stanie stale się rozwijać i inwestować. Firma jest wspierana przez inwestorów, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz fundusze takie jak CEECAT i Revo Capital. 

"Param dąży do międzynarodowej ekspansji. Chcemy ułatwić naszym klientom życie i pomóc im w codziennych płatnościach, dzięki wykorzystaniu technologii. Dlatego oprócz prowadzenia przez nas wewnętrznych inwestycji, mających na celu zbudowanie przez Param pozycji wiodącego gracza na globalnym rynku fintech, od zeszłego roku zaczęliśmy traktować priorytetowo inwestycje europejskie. W związku z tym zdecydowaliśmy się również na strategię przejęć – mówi Emin Can Yılmaz, założyciel i CEO Paramu - Przejęcie Twisto opiera się na przecięciu celów Twisto, jednego z wiodących fintechów w Europie, i Param, który chce rozwijać się w perspektywie długoterminowej. Doświadczenie i osiągnięcia Twisto zrobiły na nas duże wrażenie. Wierzymy, że razem będziemy mogli się rozwijać i konkurować na nowych rynkach. Dzięki Twisto i jego licencji instytucji płatniczej mamy możliwość działania w ośmiu krajach europejskich, co jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję w ekosystemie fintech" –  dodaje Emin Can Yılmaz, założyciel i CEO Paramu.

"W Param znaleźliśmy silnego finansowo i produktowo partnera z dużym doświadczeniem w płatnościach i rentownym modelem biznesowym. Wierzymy, że dzięki temu know-how Param wniesie znaczący wkład w dalszy zrównoważony rozwój Twisto. Jesteśmy bliscy osiągnięcia rentowności po raz pierwszy od momentu powstania. W międzyczasie możemy nadal szukać nowych możliwości rozwoju w naszym regionie i Europie, mając pewność wsparcia ze strony Param" – Smida przedstawia najbliższe plany czeskiego fintechu.

O Twisto

Twisto to jeden z najszybciej rosnących fintechów w Europie i lider płatności odroczonych w regionie CEE. Oferuje odroczone płatności omnichannel - bezpośrednio w sklepach internetowych oraz w aplikacji, dzięki której klient może przesunąć lub rozłożyć na raty płatność za zakup dokonany online i offline. Aplikacja Twisto jest połączona z kartą wielowalutową z kursem wymiany walut Mastercard bez opłat i prowizji. Na polskim rynku Twisto działa od 2018 r. Możliwość odroczenia płatności z Twisto oferuje już kilkadziesiąt tysięcy sklepów internetowych w Polsce i w Czechach.\ Partnerami Twisto w Polsce są m.in. PayU, Tpay, Zen i ING Bank Śląski. Firma powstała w Czechach. Więcej informacji: https://twisto.pl/

O Param

Param jest największą firmą fintech w Turcji, wspieraną przez wiodące międzynarodowe fundusze private equity, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), CEECAT i RevoCapital. Firma oferuje szeroki zakres usług finansowych dla osób fizycznych, MŚP i dużych korporacji, w tym kompleksowe rozwiązania płatnicze online i offline, programy lojalnościowe dla klientów, usługi pieniężne i własną usługę BNPL o nazwie Kredim. Portfolio Param obejmuje partnerów, takich jak IKEA, Deichmann, Carrefour, Burger King i innych. Jako jedyna instytucja finansowa w Turcji, Paramu wydaje karty w ramach czterech różnych systemów kartowych: MasterCard, VISA, Discover i Troy. Param jest wysoce rentowny i ma dodatni wynik EBITDA od momentu powstania w 2014 roku.